Implanty stomatologiczne

Implantologia to dyscyplina obejmująca metody wszczepiania implantów stosowanych w okulistyce, ortopedii i stomatologii. Można też powiedzieć, że jest to dziedzina wiedzy, w której dokonuje się wszczepu implantów w celach estetycznych, ale także przywrócenia funkcjonalności.

Co to jest implant dentystyczny?

Implant dentystyczny to po prostu zamiennik korzenia zęba. Z implantem kojarzeni są pacjenci, którzy potrzebują zębów ruchomych lub stałych. Ponieważ implant zapewnia mocne i trwałe rozwiązania dla sztucznych zębów u tych pacjentów, innymi słowy, jest to sztuczny korzeń zęba umieszczany w jamie ustnej w celu podparcia protez stosowanych w zastosowaniach takich jak implanty dentystyczne, mosty i protezy zębowe.  

Jak przebiega operacja wszczepienia implantu dentystycznego?

Pierwszym krokiem w leczeniu implantologicznym jest określenie potrzeb pacjenta i odpowiednie zaplanowanie leczenia. Następnie w brakujący zębodół kostny umieszcza się korzeń zęba wykonany z tytanu. W miarę gojenia się kości implant jest bezpiecznie mocowany do kości szczęki lub żuchwy. Po całkowitym procesie wrastania zakładany jest tzw. łącznik, a do niego przyklejane lub przykręcane są zęby protetyczne. Po zakończeniu leczenia, zęby wyglądają dokładnie jak własne.

Kryteria leczenia implantologicznego

Implanty stomatologiczne nie są metodą, którą można zastosować u każdego. Zabiegowi nie powinny poddawać się osoby, których stan zdrowia nie kwalifikuje się do zabiegu, osoby z nieodpowiednią budową kości szczęki, osoby z chorobami przewlekłymi, zwłaszcza chorzy na cukrzycę i nadciśnienie.

Jakie są zalety leczenia implantologicznego?

Leczenie implantologiczne ma wiele istotnych zalet, dlatego też stało się modne w ostatnich latach.

• Wszczepienie implantu przywraca naturalny wygląd zęba.

• Są trwałe, ponieważ zostały zaprojektowane tak, aby łączyć się z kością.

• Nieprawidłowe założenie protezy może negatywnie wpłynąć na zdolność wymowy danej osoby, czego nie ma w przypadku implantów.

• Tworzy idealny korzeń zęba.

• Zapobiega problemom z jedzeniem, które często występują w przypadku protez. Jesz tak, jak własnymi naturalnymi zębami, cieszysz się także tym, co jesz.

• Podczas leczenia nie ulegają uszkodzeniu pozostałe zęby.

• Zapewnia łatwiejszą i lepszą higienę jamy ustnej.

• Jest to zabieg, który przy prawidłowej higienie przywraca brakujący ząb na całe życie.

• Chociaż ceny implantów są wyższe niż w przypadku innych rozwiązań, jest to bardziej korzystne, ponieważ oferuje trwałe rozwiązanie.

Jak długo trwa leczenie implantologiczne?

Czas trwania leczenia implantologicznego jest różny. Ogólnie rzecz biorąc, proces leczenia trwa od 2 do 9 miesięcy.

Jak należy dbać o implant i kontrolować go?

Po leczeniu implantologicznym nie jest wymagana żadna szczególna pielęgnacja. Standardowo wystarczające będzie wykonanie zabiegów czyszczenia zębów, które wykonujesz.